SmodCMS
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy
62-410 Zagórów, ul. Wojska Polskiego 13
tel. (63) 274 81 09

Filia w Trąbczynie
62-410 Zagórów, Trąbczyn 53
tel. (63) 276 22 39

O feriach z kodowaniem

01.03.2018

Każdego dnia bibliotekę odwiedzały dzieci i młodzież, świetnie bawiąc się przy kodowaniu na macie, grze Cody Roby, dyktandach graficznych oraz drukowaniu w 3D. By drukować w 3D można skorzystać z gotowych projektów dostępnych za darmo w sieci lub stworzyć coś autorskiego. Służą do tego darmowe programy dostępne online,takie jak Tincercad. Na spotkaniu w bibliotece jedna z dziewczyn zaprojektowała i wydrukowała dla swojej siostry breloczek z imieniem i zajęło jej to nie więcej niż 15 minut. W kolejne dni ośmioletnia Maja wytrwale rozpracowywała gry uczące podstaw programowania, a w tym samym czasie Jakub i inni chłopacy testowali nowy filament (materiał, z którego drukujemy nasze modele), podarowany Klubowi przez Garage Makezone specjalnie na ferie. Niektórzy ze stałych bywalców bibliotecznej pracowni komputerowej porzucili na chwilę grę w Minecrafta, by sobie parę elementów z gry wydrukować. W środę oraz w czwartek odwiedziły mnie dzieciaki i młodzież z Ogniska Środowiskowo-Wychowawczego w Zagórowie. Kubki poszły w ruch na macie - pełne skupienie albo radość  na buziach, kiedy dzieciaki wzajemnie stawiały sobie wyzwania do zakodowania.

Z tą grupą rozwiązywaliśmy też dyktanda graficzne, kodowaliśmy zero-jedynkowo i rozegraliśmy partyjkę Cody Roby. A popołudniami wspólnie z Kubą, Sebastianem i Aleksem skupialiśmy się na drukowaniu kolejnych gadżetów. W piątek odwiedzili bibliotekę nasi przyjaciele z Garage Makezone:Sara Matuszewska ze swoim tatą  Tomaszem, którzy pomagali przy budowie drukarki dla Lokalnego Klubu Kodowania w ubiegłym roku.Przywieźli ze sobą swoją drukarkę, pokazali nad czym obecnie pracują i opowiedzieli jakie mają plany na najbliższy czas. Ich wiedza jest dla nas imponująca i bardzo cieszymy się, że chcą się z nami nią dzielić – ich wsparcie jest dla naszego Klubu na cenę złota!

Ten tydzień w bibliotece był naprawdę intensywny, a drukarka 3D budzi ogromne zainteresowanie. Zagórowska biblioteka jest jedyną w powiecie, która posiada taki sprzęt.  Lokalny Klub Kodowania powstał na początku 2017 roku w ramach realizowanego przez bibliotekę programu „Link do przyszłości: zaprogramuj swoją karierę”, a od lipca pracował na budową drukarki. Zbudowano ją w ramach kolejnego projektu "Wydrukuj sobie skrzydła- budujemy drukarkę 3D w bibliotece" i realizowanego przez Bibliotekę we współpracy z Garage Makezone. Zdobyliśmy na to zadanie grant o wysokości 2.000zł przyznany w ramach konkursu Fajne Granty T-Mobile i Fundacji KoderDojo Polska. 

(kliknij zdjęcie, jeśli chcesz posłuchać wywiadu w Meloradio )

 

Nad drukarką 3D czuwa koordynator projektu i LKK Katarzyna Połom, to ona przygotowuje zajęcia z młodzieżą i dziećmi. W ferie przez bibliotekę przewinęło się sporo osób, jedni złapali bakcyla i wrócą do kodowania i projektowania w 3D, inni nie. Efekt „WOW” ( zwłaszcza przy drukarce 3D) to jedno, ale żeby przy tym na dłużej zostać, to trzeba po prostu mieć technologiczne zacięcie, nie wszystkich da się tą pasją skutecznie zarazić. Mimo to jestem naprawdę bardzo zadowolona z tego, co zrobiliśmy w ostatnim tygodniu ferii i bardzo dziękuję wszystkim, którzy poświęcili swój czas ( a to jest wartość dzisiaj bezcenna) i przyszli do biblioteki, by wspólnie popracować i nauczyć się czegoś nowego. Pozytywnej energii jaką ci wszyscy ludzie ze sobą wnieśli wystarczy na zbudowanie ze trzech takich drukarek 3D! Ale póki co, skupiać się będziemy na nieco mniejszych, choć – mam nadzieję - równie ciekawych projektach… Trzymajcie za nas kciuki!

 

 

« inne aktualności