Skontaktuj się z nami
tel. 63 213 22 44

Dzień Godności 2018

We wtorek, 8 maja w Słupcy odbyły się trzecie powiatowe obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Uczestniczyło w nim ok. 250 osób, w tym przedstawiciele instytucji, organizacji pozarządowych, uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowych domów samopomocy, domów pomocy społecznej, rodzice, opiekunowie, pracownicy Zakładu Aktywności Zawodowej w Słupcy oraz uczniowie i pracownicy Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Słupcy a także Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Michalinowie Oleśnickim.

Jak co roku, celem spotkania było zaznaczenie obecności osób niepełnosprawnych w społeczeństwie, zwrócenie uwagi na ich potrzeby i jednocześnie pokazanie ich możliwości. Obchody to manifest, aby szanować prawa osób z niepełnosprawnościami, by pozwolić im godnie żyć oraz cieszyć się wszystkim, co ich otacza.

Podczas tegorocznej imprezy nie zabrakło też akcentu związanego z  upamiętnieniem setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Pani Karolina Kodyrko, uczestniczka Warsztatu Terapii Zajęciowej w Babinie, wprowadziła wszystkich w tematykę odzyskania niepodległości przez Polskę, a przedstawiciele poszczególnych placówek złożyli okolicznościowe wiązanki pod Pomnikiem Poległych za Wolność Ojczyzny przy Placu Wolności w Słupcy.

Po części oficjalnej był czas na wspólną zabawę. Na słupeckim rynku zorganizowano kiermasz prac osób niepełnosprawnych, gdzie można było obejrzeć bądź zakupić wspaniałe prace uczestników i podopiecznych placówek funkcjonujących na terenie powiatu słupeckiego. Wśród atrakcji pojawił się również popularny teleturniej Koło Fortuny, który rewelacyjnie prowadziły Marta Graczyk i Anita Nowak (terapeutki w ŚDS Lucynowo). Każdy z obecnych mógł zamówić piosenkę z dedykacją dla znajomego czy przyjaciela

Cała impreza przebiegła w miłej, radosnej i pełnej tolerancji atmosferze.

Inicjatorem imprezy, jak co roku było Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Słupcy, przy aktywnym udziale Stowarzyszenia Towarzystwo Sportowo-Kulturalne Gramy Dalej
ze Strzałkowa,  a nad bezpieczeństwem czuwali słupeccy strażacy i policjanci.